Ostatnia aktualizacja: 28 kwietnia 2020 r., godz. 9:39 rano

YWCA Metropolitan Chicago ściśle monitoruje rozwój sytuacji z COVID-19 i stosuje się do zaleceń ekspertów w dziedzinie zdrowia publicznego. Kliknij tutaj, aby przeczytać najnowsze wiadomości z Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom. Kliknij tutaj, aby przeczytać najnowsze aktualizacje z miasta Chicago. Podczas gdy bezpieczeństwo personelu, klientów, wolontariuszy i kibiców jest dla nas najważniejsze, opracowujemy również plany mające na celu zminimalizowanie przerw w świadczeniu naszych wielu bezpośrednich usług, na których opiera się tak wiele osób i rodzin.

Kliknij tutaj, aby zapoznać się z najnowszymi zasobami finansowymi, jeśli doświadczasz jakichkolwiek skutków finansowych pandemii COVID-19 lub chcesz dowiedzieć się więcej na temat bezpłatnych zasobów edukacji finansowej. Kliknij tutaj po inne zasoby społecznościowe, w tym aktualizacje i reakcje stanu Illinois, informacje na temat żywności, mieszkań i transportu, wsparcia i poradnictwa dla rodziców i wiele innych.

 

YWCA PROGRAMY I USŁUGI

Ustalenia te będą obowiązywać co najmniej do dnia 31 maja 2020 r. Będziemy nadal monitorować sytuację i odpowiednio się do niej dostosowywać. Prosimy o dalsze śledzenie nas tutaj i na portalach społecznościowych w celu uzyskania aktualnych informacji o programach, usługach i nadchodzących wydarzeniach, ponieważ plany mogą ulec zmianie.

 

Programy i usługi zdalne

W miarę możliwości przechodzimy do opcji zdalnych (np. telekonferencji lub wizyt wirtualnych):

 

Usługi osobiste

Usługi te będą świadczone w poszczególnych przypadkach i będą zależeć od polityki federalnej/stanowej. Personel skontaktuje się z Tobą bezpośrednio w sprawie wszelkich odwołań.

 

Lokalizacje zamknięte

Personel programu będzie dostępny zdalnie, aby kontynuować świadczenie usług, więc proszę zwrócić uwagę na e-maile/rozmowy telefoniczne z więcej szczegółów. Możesz również kontynuować wysyłanie zapytań poprzez nasz formularz kontaktowy online, aby wysłać wiadomość do właściwego zespołu.

 

Lokalizacje o zredukowanej liczbie godzin (Reduced Hours)

Prosimy o zwrócenie uwagi na e-maile/rozmowy telefoniczne zawierające więcej szczegółów. Możesz również kontynuować wysyłanie zapytań poprzez nasz formularz kontaktowy online, aby przekazać wiadomość do właściwego zespołu.

 

WYDARZENIA YWCA

Zgodnie z wytycznymi CDC, wszystkie wydarzenia YWCA planowane dla więcej niż 10 osób są albo odwoływane, albo przekładane, albo przenoszone do wirtualnego doświadczenia. Szczegółowe informacje o konkretnych wydarzeniach można znaleźć na stronie www.ywcachicago.org/events. Jeśli macie Państwo jakieś inne pytania/obawy, prosimy o kontakt pod adresem info@ywcachicago.org lub poprzez udział w naszym następnym internetowym ratuszu na Facebooku. Kliknij tutaj, aby obejrzeć ostatni.

Są to trudne czasy dla organizacji społecznych, które koncentrują się na wspieraniu naszych społeczności, jednocześnie dbając o bezpieczeństwo naszych pracowników i klientów. Anulowanie imprez i redukcja dotacji może mieć znaczący wpływ na naszą działalność i zrównoważony rozwój. Zastanawiamy się również, w jaki sposób możemy uzupełnić zasoby dostępne dla społeczeństwa, gdy rodziny borykają się z problemami mieszkaniowymi, żywnościowymi, użyteczności publicznej, opieki nad dziećmi i obniżeniem dochodów. Jeśli czujesz się zmuszony do pomocy organizacji w czasie tego kryzysu, rozważ przekazanie darowizny podlegającej odliczeniu podatkowemu. Każda kwota pomoże nam w przygotowaniu planów awaryjnych na najbliższą przyszłość!

Dziękujemy za wsparcie i cierpliwość, gdy wspólnie poruszamy się w tej ciągle zmieniającej się sytuacji!